A vezetőtől nagyon hétköznapian fogalmazva, egyszerűen azt várjuk el, hogy “vezesse” a céget. Azaz, vezesse a cégben dolgozó embereket, hogy mindannyian, ill. mindannyiuk munkája abba az irányba haladjon, amerre a cégnek haladnia kell.
Mit jelent a vezetés egyáltalán? Hogyan lehet vezetni egy csoportot? Elegendő, ha azt gondoljuk, biztosan megteszi mindenki a tőle telhetőt, és biztosan jól mennek a dolgok vagy ettől egy kicsit többre van szükség? Hogyan kell ezt csinálni? Kell esetleg tudatni a munkatársakkal, hogy kinek mi a dolga, mit várunk tőle vagy úgyis mindenki tudja mi a szerepe, mi a dolga a cégben? Mert, ha tudja, akkor biztosan meg is csinálja?
Ha ez így működne, akkor nem is lenne szükség vezetőkre vagy ez lenne a világ egyik legközkedveltebb munkája. Valamiért ez nem így van. A statisztikák szerint nem a legnépszerűbb szakma a vezetés, és valamiért az esetek többségében eléggé igénybe veszi egy személy egészségét, amikor vezetői munkát végez. Mi lehet ennek az oka?
Mikor vezet jól a vezető?
Jó az irány? Még mielőtt bármerre is vezetné a csoport tagjait, érdemes körülnéznie, hogy jó irányba tartanak-e. Mert hát ugye minek vezetni egy csoportot, ha rossz irányba mennek. Ehhez nem kell vezető, ezt az emberek többsége kapásból megcsinálja, gondolkodás nélkül, hogy elindul a rossz irányba. Pláne, ha ez nem az ő kockázata és nem az ő költségén megy. Tehát mindenek előtt a vezetőnek meg kell figyelnie, és tudnia kell, hogy jó irányba jó célok felé halad a csoport. Mindezek után érdemes egyáltalán a vezetéssel foglalkozni, hogy jól haladjanak, a jó irányba.
Mindenki tudja mit kell csinálnia? Ez ritkán szokott előfordulni, de lehet, hogy vannak ilyen szerencsés cégek és vezetők valahol az álomvilágban. Legtöbb esetben a vezetőnek ki kell adnia az utasításokat! Manapság ennek már rengeteg működő formája és gyakorlata lehet, de a lényeg, hogy ki kell adni az utasításokat. Használhatjuk erre a különböző cégvezető rendszereket, eszközöket, de valahogyan ki kell adni az utasításokat a napi célok, feladatok megvalósítására, aminek eredményeképpen előállnak azok a dolgok, amiért az ügyfelek pénzt fizetnek a cégnek vagy amikből más posztokon vagy más munkatársak összeállítják azokat a komplexebb termékeket, szolgáltatásokat, amit a cég értékesít.
Mindenki megcsinálja azt, amire utasítást kapott? Sajnos ebben szokott lenni valamekkora lemaradás. Talán már minden vezető tapasztalt olyat, hogy nem minden a rendszerek által generált kötelező feladat vagy egyedileg kiadottt utasítást teljesítették vagy esetleg nem úgy teljesítették, ahogyan kellett volna. A teljesítést a vezetőnek be kell hajtania! Ez időnként el szokott maradni, és majdnem automatikusan azt is magával hozza, hogy az eredmények is elmaradnak.
Ha Te is láttál már ilyet, és szeretnéd a kiadott feladatok teljesülésének hatékonyságát, színvonalát javítani, HÍVD A CÉGMÉRNÖKÖT! Érdemes leülnünk egy kávéra.
Hagyj üzenetet